Salı , Ağustos 11 2020
Kayan Haber Alanı
Anasayfa / Spor / Ağırlık Egzersizlerinin Kadınlara Faydaları

Ağırlık Egzersizlerinin Kadınlara Faydaları

Kalbi güçlendirmek, yağ yakmak ve hatta depresyonu yenmek ağırlık çalışmanın faydaları olarak gösterilebilir. Düzenli yapılan ağırlık çalışmaları sayesinde; kas kütlesi artar, yağ miktarı azalır ve kemiklerin yoğunluğu artar. Ağırlık kaldırma egzersizleri kaslı vücut sahibi olmak için değil sağlıklı bir vücut sahibi olmak için de çok önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda, kadınların ağırlık egzersizi yapmasının depresyon riskini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Ağırlık Kaldırma Egzersizlerinin Yararları

Bütün egzersizler kalori yakılmasını sağlasa da ağırlık kaldırmak vücut yağlarının yakılmasında daha etkilidir. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda, antrenman ve aerobik egzersizleri kıyaslanmış, aynı anda hem ağırlık kaldıran hem de kalp-damar hastalıklarını önleyici antrenman yapan sporcuların %40 oranında daha fazla yağ yaktığı tespit edilmiştir. Ağırlık çalışmak, kasları belli bir strese soktuğundan dolayı kas lifleri parçalanarak daha kuvvetli bir şekilde tekrar yapılır. Ağırlık kaldırarak kemikler uyarılır ve daha güçlü olmaları sağlanır. Bunun dışında, ağırlık çalışan kadınların sakatlık riski azalır. Orta şiddetteki bir ağırlık çalışma kalbe oldukça faydalı olup kan basıncını azaltır.

Ağırlık Çalışan Kadınlar Çok Fazla Kaslanır Mı?

Kadınların çoğu, aşırı kaslanmaktan korktuğu için ağırlık çalışmaktan kaçınır. Ancak, kadınların kas kapasitesi oldukça sınırlıdır. Bu yüzden, doğal yollarla ağırlık çalışan kadınların kasları sıkılaşır ve yağlanmaları zorlaşır. Bununla birlikte, bel çevreleri incelir. Kısacası, zannettikleri gibi kaslanmazlar. Ağırlık çalışmak, mücadele ruhuna ve acıya dayanma direncine dayalı olduğu için kadınların zihinsel kuvveti ve iradesi artar. Bu sayede, kadınlar zihinsel olarak çok daha kuvvetli olur. Ağırlık çalışan kadınların metabolizmaları saatler sonrasında bile daha hızlı çalışır. Bu sayede, gün içerisinde daha çok kalori yakarlar. Bunun dışında, ağırlık çalışmak insülin hassasiyetini arttırır. Bu sebepten dolayı, insülin direncinin oluşma riski düşer. Kaslar, glikozu daha iyi kullandığından dolayı kadınların kilo alması zorlaşır. Aynı zamanda, şeker hastalığına yakalanma riski de azalır. Ağırlık egzersizi yapan herkes, kendini daha iyi ve zinde hisseder. Kaslar, glikozu daha iyi kullandığından dolayı kan şekeri seviyesi azalır, vücut insüline karşı daha hassas olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir