Salı , Ağustos 11 2020
Kayan Haber Alanı
Anasayfa / Sağlık / Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon Hastalığı Nedir?

Son günlerde oldukça fazla konuşulmaya başlanan şarbon hastalığı gerekli kontroller sağlanmadığı taktirde ciddi boyutlara oluşabilecek bir hastalık olarak bilinmektedir. Şarbon hastalığı insandan insana geçer mi? sorusunun cevabı hayır olmaktadır. Şarbon hastalığı bir hayvandan insana geçebilmektedir. Bu nedenle haberlerde görüldüğü üzere daha çok kırsal kesimlerde vuku bulmaktadır.

Toprakta veya meralarda bulunabilen şarbon bakteriyel bir hastalıktır. Ot yiyen hayvanlardan insanlara hava veya dokunma yoluyla geçebilmektedir. Zamanında kontrol sağlanmadığı taktirde ölüme yol açabilir. Bu nedenle şarbon hastalığı ölümcül mü? Sorusunu merak edenler için gerekli müdahaleler zamanında yapılmadığı taktirde ölümcül hastalıklardan biri olabileceğini belirtmek gerekiyor.

Şarbon hastalığının ortaya çıkışı ile genel olarak net bir bilgi olmasa bile laboratuvardan dünyaya yayılmış viruslerden biri olarak bilinmektedir. Bazı teorilere göre şarbonun kimyasal silah olarakta kullanıldığı düşünülmektedir.

Son zamanlarda çıkan haberlere kadar ülkemizde adı pek duyulmayan şarbon hastalığı daha çok Asya, Afrika, ve Güney Afrika gibi ülkelerde görülmektedir.

Şarbon Hastalığı Türleri Nelerdir?Akciğer Şarbonu: Akciğer şarbonu vücuta hava yolu ile bulaşmaktadır. Dokunarak bulaşan şarbonlardan farklılık gösteren akciğer şarbonu vücuta yerleştikten 1 hafta sonra ciddi belirtiler göstermeye başlar. Bu belirtiler soğuk algınlığı ile başlamasına rağmen normal bir soğuk algınlığı sürecinden çok daha ağır ve krizlerle başlamaktadır. Aynı zamanda nefes darlığı ve lenf bezlerinin şişmesi gibi etkiler ortaya çıkaran akciğer şarbonunu erken teşhis etmek çok önemlidir. Tedavi geciktiği taktirde hastalık menenjite hızla dönüşebilir.

Bağırsak Şarbonu: Ölüm oranı en yüksek olan şarbon türü olarak bilinen bağırsak şarbonu tüketilen etlerden insana bulaşmaktadır. Özellikle az pişmiş etlerde veya hastalığa büyük oranda sahip olan hayvanlardan geçen bağırsak şarbonu 120 derece üzerinde pişirilmiş etlerde barınamaz. Etkileri kanlı dışkı ve kanlı kusmaya kadar uzanabilir.

Deri Şarbonu: Daha çok vücutta bulunan kesikler veya yaraların hayvan ile teması sonrası ortaya çıkan deri şarbonu cilde yüksek miktarda ağrı, sızı ve kabartı verir. Bu bölgede daha sonra ise ödem oluşur ve aynı zamanda ülser meydana gelir.


Şarbon Hastalığı Tedavisi Var Mı?Toplum içerisinde genel kanı şarbon hastalığı tedavisi olmaması olsa bile şarbon hastalığının özellikle erken teşhislerde tedavisi bulunmaktadır. Erken teşhis durumunda genel olarak kristal penisilin ve yüksek doz antibiyotik kullanılmaktadır.

Genel olarak geç kalınmış tedavilerde başarı oranı düşüktür. Şarbon bulaştıran hayvan öldürülür ve kireç ile gömülür. Bu müdahalenin sonunda o çevrede ki tüm hayvanlara aşı uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir